Традиционална свечаност у организацији општине Богатић поводом завршетка школске године. Одавање признања најбољима, шампионима знања, истакнутим појединцима – ученицима и наставницима. Весела, млада лица, осмех и понос испунили су свечану салу општине Богатић.
„Мање деце него ранијих година“, примећује родитељ једног матуранта-средњошколца који је на истој свечаности био и пре четири године када је његов син био „Вуковац“ и ђак генерације по завршетку основне школе.
„Нису организована сва такмичења, због ове политичке ситуације“, образложио је један наставник.
На ову свечану церемонију, без политике, позвани су и одазвали се само само они који су током школовања имали све петице, учествовали или победили на такмичењима и представљали своју општину на манифестацијама.
– „Вукова“ диплома је доказ да сте постигли висок ниво образовања и то је само почетак вашег пута. Ђак генерације, као посебна награда представља оно најбоље међу вама. То је ученик који се истиче не само учењем већ и својом личношћу, емпатијом и спремношћу да помогне другоме. Она је признање и за допринос заједници и школи. У свету који се мења убрзано, важне су вредности које носите у себи, које носите из своје локалне заједнице, али су најбитније породичне вредности – поручио је, обраћајући се и честитајући награђенима, Иван Остојић, помоћник председника општине Богатић.
У пет основних школа и Мачванској средњој школи у протеклој школској години „Вукову“ диплому понело је 16 ученика, док је 6 проглашено за „Ђака генерације“.
Новчане награде и признања добили у и ученици и њихови наставници који су учествовали и остварили пласман на републичким такмичењима, као и чланице екипе општине Богатић на фестивалу „Србија у ритму Европе“. Уручили су их Иван Остојић, помоћник председника општине Богатић и Ивана Ђуричић, начелница општинске управе.
– Задовољан сам што у општини препознају праве вредности и награђују марљиву децу. Поносан сам на свог сина што је други пут на овој свечаности. Завршио је средњу школу и припрема се да упише факултет, па ћемо, ако богда славити поново за четири године – рекао је срећни родитељ Миливој Станић.

– Укупно је за награде најбољима издвојено 266.000 динара. Поред ове подршке, локална самоуправа награђује и подстиче новчаним стипендијама будуће академске грађане. Сваке године за 12 најбољих студената одобравају се годишње стипендије у износу 180.000 динара. Када су најмлађи у питању, на почетку школске године ђаци прваци добијају бесплатне уџбенике, а њиховим породицама се уручује новчана подршка – истакли су у локалној самоуправи.
Улагање средстава из локалног буџета у образовање је континуирано. У основним школама се плански, сопственим и средствима из републичког буџета последњих година доста улаже у унапређење енергетске ефикасности. По захтевима и плановима школа инвестира се у инфраструктурно опремање, реконструкцију зграда и изградњу спортских терена.
Д.Грујић